Svenska Frimurare Orden har tre enheter i Jönköping, vilka alla tre bedrev sin verksamhet på Stora Hotellet. Dessa är S:t Johanneslogen Den Mellersta Pelaren (för graderna I-III), grundad år 1800, S:t Andreaslogen Magnus Ladulås (för graderna IV-VI), grundad år 1932, samt Kapitelbrödraföreningen Viktor Rydberg (för graderna VII-X) grundad år 1998. Under besöket fick vi se tre salar. Allmänt sett kan man säga att det egentligen inte fanns så mycket att se i lokalerna. All inredning och utsmyckning var borttagen, ibland med ganska våldsamma metoder, och väggarna var vitmålade.
Ordens matsal verkar inte haft någon rituell funktion eftersom all inredning var orörd. I salen fanns pelare, utsmyckade med bladverk.
I taket fanns det blomsterdekorationer.
Johannessalen var helt vitmålad och all inredning borttagen. I taket fanns det en välvd stjärnhimmel (som var svår att fotografera) och ovanför ingången en orgelläktare. På orgelläktaren ska ha funnits en orgel från början av 1800-talet. Golvet var täckt med svart-vita rutor lagda på diagonalen (tidigare ska de ha varit parallella med väggarna men vridits av rituella skäl). I salen ska ha ett logealtare ha stått med anor från 1700-talet. Både altare och orgel var redan flyttade.
Det heligaste bestod av tre olika rum. I det första mörka rummet var all inredning och utsmyckningar borttagna eller övermålade. Istället hade följande symboler kvarlämnats ritade på väggarna:
Ovan en för mig okänd symbol. Nedan något som skulle kunna vara ett slarvigt Kristusmonogram?
Från första salen gick vi i ett litet rum med följande fantasifulla murarkonst i taket.
Därefter det inre rummet, med inspiration från ett grekiskt tempel?
De flesta pelare var orörda i denna inre sal.
Med undantag för den andra pelaren till höger, där utsmyckningar mycket noggrant tagits bort.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar